Google Alerts Nedir ? SeSLiVaYBe

 

Alert İngilizce bir kelimedir. Uyarma (Alarm) anlamına gelmektedir. Google Alert nedir ? Google Alarm ‘a denir.

Google Alerts Nasıl Kullanılır ?

SesliVaybe ( seo ) Google :  Örneklerle açıklayalım: SEO uzmanı olarak SEO kelimesinin takibini yapmak istiyorum.https://www.google.com.tr/alerts bu adresten giriyorum. Karşımıza gelecek ekran şudur:

Google Alerts Ekranı

Bu resimde Google Alerts ekranını daha iyi görebilmeniz için daraltma yaptım. Şununla ilgili bir Google Alerts oluştur bölümüne takip edeceğiniz kelimeyi yazıyorsunuz. Biz SEO kelimesini yazıyoruz. SEO kelimesinde karşımıza gelecek ekran şöyle gelecektir.

SEO Google Alert

 

Takip yapmak için yukarıda kullanımı anlattığımız gibi Alerts arama çubuğuna kelime yazıyoruz. E-posta bölümüne takip etmek istediğimiz e-postamızı yazıyoruz. Sağ tarafta yer alan bölümde “Seçenekleri Göster” tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda şu bölümler yer alır.

a) Ne sıklıkta? : ” 1.) Anında 2.) En fazla günde bir kez 3.) En Fazla Haftada Bir kez ” olmak üzere üç seçenek karşımıza gelecek herhangi birini seçiyoruz. Bunun anlamı şudur: Google ‘da bu kelimeden yayın yapıldığında size ne sıklıkla bildirelim? 

b) Kaynaklar: “1.)Haberler 2.) Bloglar 3.) Web 4.) Video 5.) Kitaplar 6.) Tartışmalar ” olarak altı seçenek karşımıza gelecektir. Anlamı: Bu konuyla ilgili yayın nerede yapılırsa size bildirelim. SEO kelimesinde genelde blog’ları seçiyoruz.

c) Dil: Türkçe veya takip etmek istediğiniz dili seçiyorsunuz.

d) Bölge: Bu seçenekte Ülkemizi seçiyoruz. Türkiye

e) Kaçtane? : “1.) Yanlızca en iyi sonuçlar 2.) Tüm sonuçlar” Google Alerts şunu diyor: Biz bu kelime ile ilgili yayın olduğunda en iyi sonuçları size iletiriz. Tüm sonuçlar derseniz bu konuyla ilgili Google’da index alan son yayınları size iletecektir.

 

Google Alert Nasıl Kullanılır

Yukarıdaki resimde görünen yerlerine nasıl dolduracağımızı ve hangi seçeneklerden yararlanacağımızı anlattık. Bu işlemleri yaptıktan sonra örnekte anlattığımız gibi SEO kelimesini takip etmek için son bir adım kaldı. E-postamızı yazdıktan sonra Alert Oluştur dedik ve işlem tamamlandı.

 

Rakiplerimizi takip edeceğimizi yazmıştık. Biz bu olaya SEO açısından bakıyoruz. Ek not: Günlük hayatta öğrenci, öğretmen ve diğer meslek kolları ilgi çektiği konuları bu yolla takip edebilirler. Ek notumuzu ilettikten sonra Rakiplerimizi takip ettik nasıl yapacağız neye faydası var sorusu aklımıza geliyor. Rakiplerimizin Backlink aldığı blog ve diğer yayınları öğrenebilir o yayından bizde backlink alabiliriz. Bu SEO açısından önemli bir olaydır. Artı rakiplerimizi ne sıklıkla bu konu ile ilgili sayfalarını güncelliyor. Bu olayı da bu şekilde takip edebiliri. Google Alert ile ilgili bilgiler şuan bu kadardır. Bol SEO’lu günler dileriz.

Diğer konumuz SEO istikrar hakkındadır. İstikrarlı bir çalışmanın faydalarını ve etiklerini sizler için paylaştık.