Manisa’da ocakta patlama Son Dakika Haberi

 

Manisa’da meydana gelen facianın boyutları giderek büyüyor. Taner Yıldız yaptığı son dakika açıklamasında bir acı haber daha verdi. Manisa ve Soma’dan gelen son dakika bilgilerini sizlere anında aktaracağız. Taner Yıldız’ın yaptığı son dakika açıklamasında 274 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini duyurdu

SIRAYLA ÖLÜMÜ DİRENMEYE ÇALIŞMIŞLAR

MANİSA’nın Soma İlçesi’ndeki özel maden şirketine ait ocakta trafo patlaması sonucu meydana gelen faciada, hayatını kaybedenlerini sayısı 282’ye çıktı. Kurtarma ekipleri, dumanın önünü kesebilmek için saatler süren çalışmayla tahtadan maden içerisine duvar örüp, işçileri çıkarmak için yeni bir çalışma başlattı. Bu arada, facianın kahreden ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Yangın sonrası dumanının maden ocağını kaplamasının ardından 14 işçinin, yeraltındaki 5 metrekarelik yaşam odasına sığındıkları, burada oksijen maskesi ve tüplerini sırayla kullanıp saatlerce hayata tutunmaya çalıştıkları ancak, kurtarmanın gecikmesiyle yaşamlarını yitirdikleri ortaya çıktı. O 14 işçinin cesedi de, ekiplerce çıkartılıp ailelerine teslim edildi.

 
 
Soma’da geçen salı günü saat 15.10 sıralarında meydana gelen maden faciasında, dün geceden itibaren çalışmalar karbonmonoksit gazının izin vermemesi üzerine durduruldu. İlk olarak işçilerin önemli bölümünün çalıştığı galerilerden ‘Nefes 3’ kapısından iki gün boyunca çalışmalar yürütüldü. Buradaki galerilerde bulunan işçilerin cesetlerinin çıkartılması adından diğer galerilerdeki işçiler için çalışma başlatıldı. Ancak hala belli bölgelerde devam eden yangından dolayı karbonmonoksit gazı, kurtarma ekiplerine izin vermedi.
Manisa’da meydana gelen facianın boyutları giderek büyüyor. Taner Yıldız yaptığı son dakika açıklamasında bir acı haber daha verdi. Manisa ve Soma’dan gelen son dakika bilgilerini sizlere anında aktaracağız. Taner Yıldız’ın yaptığı son dakika açıklamasında 274 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız saat 22.25’te yaptığı açıklamada, Soma’daki maden faciasında 274 işçiye ulaştıklarını, 196 işçinin cenazesinin ise ailelerine teslim edildiğini açıkladı. Çalışmalara 4 saatlik ara verdiklerini söyleyen Yıldız, gece 02.00 itibariyle kurtarma ekiplerinin yeniden kömür ocağına gireceğini belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte maden faciasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 274 işçiye ulaşıldığını söyleyen Taner Yıldız, “196 işçi kardeşimizin cenazelerini ailelerine teslim ettik. Akşamki yaptığımız toplantıda bir ada üzerinde bulunan kısımları, orada bulunan işçi kardeşlerimizin alınabileceğini söylemiştim. Kurtarma ekibi başarılı bir çalışma yaptılar. Ne yazık ki önceden tahmin ettiğimiz gibi cansız bedenlerine ulaştık ve çıkarttık. Şimdi tekrar havanın yönünü değiştirmek durumundayız, çünkü yangın devam ediyor ve bu işi yangınla birlikte yönetmek durumundayız. 4 saatlik bir hazırlık sürecimiz var. Saat 02.00 itibariyle yeniden çalışmalara başlayacağız. 2 ayrı blokta yine kurtarma ekibi girilecek. 2 saat kadar kurtarma ekipleri dinlenecekler. Ondan sonra Sabaha kadar devam edecekler. Şu ana kadar 196 işçi kardeşimizin cenazeleri teslim edildi. Zaman tabii aleyhimize işliyor. İki zor bölge kaldı. Şimdiden peşin hükümlü bir şey söylemek istemiyorum” dedi.

İşçilerin tamamının yer altından çıkartılmasının ardından soruşturmaların ve denetimlerin başlayacağını söyleyen Yıldız, “Bunun sonucunda bir kısım oradan hep beraber teknik heyetle birlikte çıkartmamız gereken sonuçlar olduğunu görebiliriz. Bu rapor doğrultusuna bunlara karar vereceğiz. Çok hızlı bir karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıyayız. Bunun gerçekten trafo patlamasından mı kaynaklandığını o raporlarda göreceğiz. Üretime ara verilecek. İşçi kardeşlerimiz çıkartıldıktan sonra teknik çalışmalar sonlanana kadar kapılar mühürlenecektir. Daha sonra bütün bilgileri yeniden paylaşacağız” diye konuştu.
 
Arama kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerin sağlığının da büyük önem taşıdığını ifade eden Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu işin sıhhatli yapılabilmesi kendisi kadar önemli. 500’ü aşkın arama kurtarma ekibi burada çok iyi bir koordinasyonla hizmet veriyorlar. Onların sağlığını en az yer altındakiler kadar düşünmeliyiz. Risk almamalıyız. Temiz havanın yönünü değiştireceğiz çünkü yer altındaki haritalar, dehlizler bize böyle yapmamızın daha doğru olacağını söylüyor. 9 kişilik bir heyetle bu sonuca vardık.”
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, şu an hastanelerde tedavi gören 61 yaralı bulunduğunu, yaralılar arasında hayati tehlikesi olan kimsenin olmadığını belirtti.

SIRAYLA ÖLÜMÜ DİRENMEYE ÇALIŞMIŞLAR
 
Kurtarma çalışmalarının hızla devam ettiği madenin içerisinde, yangınının hemen ardından yürekleri dağlayan ayrıntılarda ortaya çıkmaya başladı. Trafonun patlayıp yangının çıkmasının hemen adından yoğun karbonmonoksit gazına maruz kalan işçiler yanlarındaki oksijen maskelerini takıp ölüme direnleme çalıştı. Ancak bu maskelerinin 45 dakikalık bir süre için yeterli olmasından dolayı işçiler, hayatını kaybetti. Ancak bir noktadaki işçiler, 45 dakikalık süre içerisinde dışırı çıkamayacaklarını anlayınca madencilerin ‘Revir’ olarak adlandırdıkları, ancak bu tür kazalarda ‘Yaşam odası’ olarak kullanılan yaklaşık 5 metrekarelik odaya sığındı. Odaya girip kapılarını üzerlerine kapatan 14 işçi, bu odadaki oksijen maskeleri ve oksijen tüpünden sağladıkları temiz havayı, sırayla kullanmaya başladı. Ancak yardım ekiplerinin gecikmesiyle, 14 işçi, saatlerce ölüme direndikleri yaşam odasında hayatlarını kaybetti. Bu işçilerin toplu olarak ve üst üste bulunan cesetleri, madenden çıkartıldıktan sonra ailerine teslim edildi. 14 işçinin ölüme direnişleri, 33 madencinin Şili’de 69 gün yaşam odasında, ölüme direnişlerini hatırlattı. Ancak onlar gibi, mucizeyi yaşatamadı.
 
AGABEYİNİ KAYBETTİ, EŞİ İÇİN UMUDU TÜKENDİ
 
Soma’da 282 madencinin hayatını kaybettiği faciada, birçok aileye de biden çok acı düştü. Bu acıyı iki kez yaşayan kadınlardan birisi de, Güllü Çolak oldu. Çolak’ın kardeşi 33 yaşındaki kardeşi Davut Köse’nin ceseti, madenden önceki gün çıkartıldı. Güllü Çolak, umutla aynı madende, ölen kardeşiyle aynı grupta omuz omuza çalıştığı eşi 39 yaşındaki Kemal Çolak’tan iyi haber almayı bekledi. Ancak, saatlerin geçmesiyle Güllü Çolak’ın beklediği bu umutlu haber gelmedi. 3 çocuğu bulunan ve 2 yıl öncede ikiz çocuk sahibi olan kardeşi Davut Köse’nin taziyelerini kabul eden Güllü Çolak, eşinin kurtulacağı ile ilgili umudunu içi kan ağlayarak da olsa artık yitirmek üzere olduğunu dile getirdi. Çolak, ayrıca eşinin iki hafta sonra oğulları Talha için yapacakları sünnet düğününün heyecanını yaşadığını, madene de yanında götürdüğü davetiyeleriyle girdiğini kurtulan işçilerin, maden içerisinde bunları dağıtırken gördüklerini söylediğini dile getirdi. 
 
Cenazelere projeksiyonla teşhis
Manisa’nın Soma İlçesi’nde meydana gelen maden faciasında yakınlarını kaybedenler, cenazelerine ulaşmak için soğuk hava deposu önünde uzun süre bekledi. Şehit madencileri yakınları projeksiyon cihazı ve bilgisayardaki fotoğraflarından teşhis etti.
 
Soma’daki faciada yaşamını yitiren madencilerin otopsi ve teşhis işlemleri saatler sürdü. Ailelerin ilk aşamada teşhis edemediği tüm cenazeler Kırkağaç İlçesi’nde kurulu soğuk hava deposuna götürüldü. Burada cenazelerin çekilen fotoğrafları, numaralandırılarak dijital ortamda bilgisayara yüklendi. Maden ocağından çıkan cenazeleri yüzlerinden tanıyamayan aileler, Kırkağaç’a gelerek soğuk hava depolarındaki fotoğraflardan yakınlarını teşhis etmeye çalıştı. Fotoğraflar, bilgisayarların yanı sıra projeksiyon cihazıyla  perdeye yansıtılarak da izletildi. Yakınını tespit edemeyen ailelerin bazıları, projeksiyon cihazı ve bilgisayar kullanan görevlilerden tekrar tekrar göstermelerini istedi.
 
En ağır yük: kardeş!
 
Ekmek parası için girdikleri madenden çıkarılan cansız bedenleri, şimdi ünlü Kırkağaç kavunlarını saklamak için kullanılan soğuk hava deposunda… İsimleri anne, baba, bacı, eş, evlat ya da yavuklularının yürek dağlayan çığlıklarında yankılanıyor!
 
Hamdi Türkmen FOTOĞRAF: Gökhan Karakaş
 
Ali Günaydın… Beş yıllık madenci. Kardeşi Akif de kendisi gibi maden işçisi.
Tek farkları, birbirine komşu iki ayrı ocakta çalışmaları. Olay günü ikisi de Sabah vardiyası için evlerinden çıkıyor… Her gün yaptıkları gibi birbirleriyle helalleşip, binlerce metre aşağıdaki görev bölgelerine indiler. Ağabey Ali, paydos sireni çaldığında derin bir ‘oh’ çekti; bugün de kazasız belasız geçmişti. O an felaket haberi geldi, komşu ocaktan… Kardeşinin de aralarında olduğu 800’ü aşkın madenci, mahsur kalmıştı. Hemen koştu; yangın çıkan ve yetkilerinin ne yapacağını şaşırdığı kapıdan ocağa indi. Tek başına ve korumasız… Ali çılgınlar gibi kardeşi Akif’i arıyordu. Zifiri karanlıktaki dar hollerde, bastığı her yer birbiri üzerine yığılmış işçi cesetleriyle doluydu. Akif… Akif diye bağırıyordu ama ses gelmiyordu. Koşarken yuvarlandı, bir ‘ceset duvarı’na çarparak durabildi.
 
Kardeşinin cesedini taşıdı
“60 kişi kadar vardı” diyor kendisi. Birbirlerine sarılmış işçi arkadaşlarının cansız vücutlarını ayırdı. Üç-beş derken ne kadar cesedi sağa-sola çektiğini hatırlamasa da, Akif’i gördü. Sarıldığı arkadaşından ayırdı, nefesini yokladı. Gözleri fırlayacakmış gibi büyümüş kardeşi soluk almıyordu.
Sırtladı, yanan taşıma bandından yükselen ve yüzünü yalayan alevlere aldırış etmeden çıkışa koştu.
45 derecelik bir eğim vardı. Koştu, koştu… Sırtındaki kardeşiyle maden çıkışına ulaştı. Ama geç kalmıştı… Akif’i, 32 yaşındaki kardeşi artık yaşamıyordu. Maden faciasındaki bu gerçek öykü, aslında, o gün yaşanan yüzlerce trajediden sadece biri…
 
‘Ben bile geç kaldım’
Ali ile gece 03.00 sularında Kırkağaç’taki soğuk hava deposunun önünde karşılaştık. Ağlıyordu. Sabah şakalaşarak ayrıldığı kardeşinin cesedini taşımanın şokunu henüz atamamıştı; isyan ediyordu.
Felaketten hemen sonra ocağa ilk inen kişiydi ama yetişememişti, kurtaramamıştı kardeşini.
“Ben bile geç kaldım. Yüzlerce kişinin halini artık siz düşünün” dedi; şöyle devam etti:
“Kardeşim 1200 lira aylıkla çalışıyordu. Trafo nasıl patlar aklım almıyor. Büyük ihmal. ‘Kaza’ diyorlar ama felakete böyle bakmak, hayatlarını kaybeden madencilerin kemiklerini sızlatmaktır.
Ellerimle çıkardığım kardeşimin cansız bedenini bile göstermiyorlar. Sorumluların ihmalleri; bilirkişi ya da müfettiş raporlarıyla değil, sağ çıkan arkadaşlarımızla konuşarak tespit edilmeli.
Yazıklara olsun bu ülkeye…”
 
 
Taner Yıldız: Şu ana kadar 196 işçi kardeşimiz ailelerine teslim edildi
 
Enerji Bakanı Taner Yıldız: ‘Şu ana kadar 196 işçi kardeşimiz ailelerine teslim edildi.’ açıklamasını yaptı.
 
 
Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağılık  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Gurup Başkan Vekili Belma Satır ve bazı  milletvekillerinin katılımıyla sürdürülen kurtarma çalışmaları hakkında bilgi  verdi. Kurtarma ekiplerinin başarılı çalışmalar yürüttüğünü belirten Taner  Yıldız, “Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda 274 işçi kardeşimize ulaştık. 196  içi kardeşimizin naaşını ailelerine teslim ettik” dedi.
 
 Galerilerde yangının devam ettiğini, bu nedenle havanın yönünü  değiştirmek durumunda olduklarını ifade eden Yıldız, “Yangınla birlikte bu işi  götürmek durumundayız. Havanın yönünü değiştirmek için 4 saatlik hazırlık süremiz  var. Gece yarısı saat 2 itibariyle tekrar çalışmalara başlayacağız. Kurtarma  ekibi olarak  2 ayrı bloktan madene gireceğiz. 2-2.5 saat kadar kurtarma ekibi  dinlenip tekrar sabaha kadar çalışmaya devam edecekler” diye konuştu.
 
 İki zor bölgenin kaldığını, çalışmaları yarın tamamlamak istediklerini  bildiren Yıldız, zamanın aleyhte işlediğini yineledi.
 
 Gazetecilerin sorularını cevaplayan Yıldız bir soru üzerine işçilerin  tamamının madenden çıkartılmasından sonra hemen idari ve davaya konu olacak  soruşturmalar ile denetimlerin başlayacağını, teknik rapor sonucunun beklenmesi  gerektiğini belirtti. Ocakta hızlı karbonmonoksit deşarjı ile karşı karşıya  olunulduğunu, buna trafo patlamasının mı yoksa başka bir şeyin mi yolaçtığının  raporlamalardan sonra görülebileceğini ifade eden Yıldız, “İşçi kardeşlerimiz  çıkarıldıktan sonra buradaki teknik çalışmalar sonuçlandırılıncaya kadar kapılar  mühürlenecektir. Ancak teknik heyetin çalışmasına müsaade edilecektir. Bütün  bilgileri kamuoyu ile paylaşacağız” cevabını verdi.
 
    Havanın yönünün değiştirilmesi sürecinde kurtarma çalışmalarının  yapılıp yapılamayacağı yönündeki soru üzerine Yıldız, sıhhatli yapılmasının işin  kendisi kadar önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
 
 “500’ü aşkın arama kurtarma ekibi güzel bir koordinasyonla çalışıyor.  Onların sağlığını en az yeraltındaki arkadaşlar kadar da düşünmek durumundayız,  üstümüze bir risk almamalıyız. Temiz havanın yönünü değiştireceğiz. Haritalar,  dehlizler, kanallar bizim böyle yapmamızın doğru olacağını söylüyor. 9 kişilik  heyetle değerlendirdik ve bu sonuca vardık.”
 
HASTANELERDE 61 YARALI
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Şuan hastanelerde 61 yaralımız var. Ama çok şükür ki hiçbir hastamızın olağan üstü bir sağlık sorunu yok. Hayati tehlike farz eden bir vakamızın olmaması tüm bu acının içinde bizi rahatlatan bir boyut. Yarından itibaren bu haftalarımızın bir kısmı taburcu olacak. Bir kısmının tedavileri devam edecek. Milletimizin başı sağ olsun diyorum. İnşallah yarınki aramalarda da müjdeli haberler almayı temenni ediyorum” dedi.
 
 
Soma’daki kazazede ailelerin borçları silinecek
 
Türk Telekom, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen facianın ardından, bölgede ücretsiz internet ve konuşma hizmeti vermeye başladı.
 
Türk Telekom’dan aldığı bilgiye göre şirket, facianın ardından kazazede ailelerinin Türk Telekom ve TTNET ile ilgili tüm sabit hat kullanımının 12 ay boyunca ücretsiz olması kararı aldı.
 
Şirket ayrıca, bu ailelerin Türk Telekom ve TTNET’e olan borçlarını da silecek. Türk Telekom, Manisa’daki tüm müşterilerinin çağrı merkezi hizmetlerini önceliklendirirken, Soma bölgesinde yer alan tüm Wi-Fi hot spot noktaları ve ankesörlü telefonlar her yöne ücretsiz olarak hizmet veriyor.